Porady

Wybieramy dywan – rodzaje dywanów

Dywan należy nadal do najczęściej wybieranych osłon podłogowych. Jego zaletą jest bogata dekoracyjność i atrakcyjne wzory oraz kolorystyka. Poza walorami dekoracyjnymi, doceniamy także ciepło, które wnosi do pomieszczenia

3-_rodzaje_dywanow_fot_fotolia-com.jpg

To nie koniec zalet dywanów - doskonale wyciszają podłogę, ich miękkość sprawia również, że gdy upadnie na nie ulubiona filiżanka, nie stłucze się. Jak żadna inna okładzina dywan buduje przytulny klimat wnętrza – nawet niewielki chodniczek dodaje mu ciepła. Dywany podkreślają urodę wnętrza i posadzki. Wykonuje się je z surowców naturalnych lub syntetycznych. 

Dywany naturalne
Wełniane. Z surowców naturalnych do produkcji dywanów najczęściej wykorzystuje się wełnę - niekiedy produkowane są z domieszką włókien syntetycznych. Do produkcji dywanów wełnianych używa się wełny owczej. Wykonane z niej dywany są elastyczne i sprężyste, co docenimy stawiając na nich ciężkie meble. Naturalna zawartość wilgoci w wełnie nadaje dywanom doskonałe właściwości antystatyczne, są też one stabilizatorem wilgotności powietrza w pomieszczeniu: przy zbyt dużej wilgotności jej nadmiar jest przyjmowany przez włókna, zaś przy zbyt suchym powietrzu, zgromadzona wilgoć jest oddawana do otoczenia. Wełna to włókno miękkie w dotyku. Aby pokrycie podłogowe z wełny można było nazwać w 100% procentach ekologicznym powinno być zrobione na podkładzie z naturalnej juty oraz barwione naturalnymi substancjami. Dywany wełniane mają trzy warstwy: runo, osnowę i warstwę podkładową, wykonaną najczęściej z siatki lateksowej. Dywany tego typu mogą się jednak mechacić i łatwo się plamią. Są dosyć trudne do utrzymania w czystości. Wełna może też wywoływać uczulenia. Dywany z tego materiału nie powinny więc leżeć w pokojach alergików.

Dywany z włókien roślinnych. Dużą popularność zdobywają także dywany z łodyg agawy (sizalowe), kokosu czy z trawy morskiej. Bardzo trwałe i odporne na ścieranie są produkty wykonane z łodyg agawy. Charakteryzują się naturalnym, surowym wyglądem, występują w szerokiej gamie odcieni, wzorów i faktur. Dywanów z sizalu nie powinno się układać w łazience lub kuchni, gdyż włókna agawy pod wpływem wilgoci mogą zmieniać kształt i rozmiar. Natomiast w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności można zastosować dywany z trawy morskiej, które poza dużą odpornością na działanie wody, są trwałe i posiadają właściwości antystatyczne. Dodatkowo łatwo jest je utrzymać w czystości. Jednak w porównaniu do dywanów wełnianych te z włókien roślinnych są zdecydowanie mniej przyjemne w dotyku. Najbardziej sztywne i kujące są produkty z włókien kokosu.

Dywany syntetyczne
Do produkcji dywanów wykorzystuje się również włókna sztuczne. To najczęściej poliamid, akryl oraz polipropylen. 

Dywany poliplopyrenowe i poliamidowe. Są niezwykle trwałe, odporne na zaplamienie oraz zabrudzenia i ścieranie. Poliamid sprawia, że dywan nie gniecie się i nie wyciera, jest odporny na działanie grzybów, bakterii, a także odporny na mole. Polipropylen nie pochłania wody, jest odporny na chemikalia, a ponadto charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Dywany z włókien sztucznych są zawsze tkane maszynowo, co sprawia, że uzyskuje się produkty o ogromnej liczbie wzorów oraz faktur i kolorów. Dywany poliplopyrenowe i poliamidowe są niezwykle trwałe, odporne na zaplamienie oraz zabrudzenia i ścieranie. Łatwo będzie utrzymać je w czystości, jeśli runo będzie pętelkowe, cięte lub kędziorkowate.

Porady

Trwa ładowanie...

Inspiracje

Trwa ładowanie...