Porady

Jak uniknąć błędów przy ocieplaniu poddasza użytkowego?

Konsekwencje źle wykonanej izolacji to przede wszystkim straty w portfelu – źle zamontowana izolacja może podnieść wydatki na ogrzewanie nawet 1000 zł rocznie. Ale też kłopoty ze zdrowiem, bo w domu może pojawić się grzyb i pleśń. Jak tego uniknąć? Innymi słowy - jakie są najczęstsze błędy przy ocieplaniu poddasza użytkowego?

vario_poddasze2m.jpg

Odpowiada Henryk Kwapisz – menedżer rozwoju rynkuISOVER

Niestety wykonawcy nie sączęsto świadomi problemu mostków liniowych, dlatego też zwyczajowo wełnęszklaną instalują tylko między krokwiami, a nie w dwóch warstwach, pierwsząmiędzy, a drugą pod krokwiami.

Zapominają teżo tym, że stosując wełnę w matach i przycinając ją do wymiaru rozstawu krokwinależy robić to w poprzek rolki, a nie wzdłuż, bo w takim wypadku spora częśćizolacji się marnuje, chyba że wykonawcy resztki zaczynają „upychać” co jestkolejnym błędem bo wtedy nikt nie jest w stanie skontrolować grubościmateriału.

Kardynalnymbłędem jest stosowanie grubości izolacji wg zasady „bo tak się robi” lub wgzasady, że nieważne jaką lambdę (współczynnik określający jak dobrze izolujemateriał – jest ona umieszczana obowiązkowo na etykiecie, im mniejsza tymlepszy izolator) ma materiał, ważne żeby był tani. 30 cm wełny szklanej olambdzie 0,044 izoluje o 33% gorzej niż izolacja o lambdzie 0,033, koniecznejest więc sprawdzenie, czym wykonawca izoluje, inaczej możemy płacić wyższerachunki za ogrzewanie chociaż niby zastosowaliśmy „odpowiednią” grubość izolacji.

Ważne jest też,aby zachować szczelinę wentylacyjną nad izolacją, jej brak może skutkować, wzależności od rodzaju pokrycia, wykraplaniem się pary wodnej w izolacji coprowadzić może do powstania grzybów lub pleśni, które są groźne nie tylko dla naszegozdrowia ale również dla drewnianej konstrukcji dachu.

Wreszcie bardzokontrowersyjny temat stosowania lub nie paroizolacji od wewnątrz pomieszczenia.Część producentów rekomenduje stosowanie jej tylko w pomieszczeniach opodwyższonej wilgotności (łazienki, pralnie). Ja zalecam stosowanie jej nacałej powierzchni – wszak para wodna może bez ograniczeń przemieszczać się złazienki do przylegającego pokoju, nie ma możliwości jej zatrzymać. Kosztparoizolacji jest niewielki, kilka złotych za m2, a szkody które mogą wyniknąćw wyniku jej braku, np. grzyb w konstrukcji dachu, są trudno odwracalne.

Zapytajmy zatem inaczej:jak uniknąć błędów przy ocieplaniu poddasza?

Projekt

Jaksprawdzić, czy architekt dobrze zaprojektował izolację naszegoenergooszczędnego domu? Wystarczy wziąć długopis i „objechać” przy jego pomocycały przekrój pionowy budynku. Poza drzwiami i oknami nie powinno być żadnejprzerwy w izolacji.

Dobór materiału

Dachyskośne należy izolować materiałem lekkim i sprężystym, nie będzie on obciążałkonstrukcji, a jednocześnie wypełni całą przestrzeń między krokwiami. Unikniemyprzez to strat ciepła przez niedokładnie zaizolowany dach. Sprawdźmykoniecznie, jaki współczynnik przewodzenia ciepła ma materiał izolujący. Naetykiecie jest oznaczany grecką literą λ (lambda).

Immniejsza lambda, tym lepiej materiał izoluje. Z oferty ISOVER godna poleceniajest Profit-Mata o lambdzie 0,035, zapewniającej znakomite właściwościtermiczne, a co za tym idzie – znaczące oszczędności w kosztach ogrzewania. Tolekka, niepalna, sprężysta wełna w rolce, niewymagająca przy montażusznurkowania. Profit-Mata została wyróżniona godłem Teraz Polska.

Montaż izolacji

Zanim zaczniemy izolować, przemyślmy, czy każdy element dachumożemy ocieplić. Potem może być już za późno i nie unikniemy strat ciepła np.przez niezaizolowaną murłatę. Izolacja musi otulać dom jak kołdra – bez żadnychprzerw. Jeśli użyjemy materiału w rolkach, to ograniczymy jego zużycie. Po prostu odmierzymy rozstawy między krokwiami i potniemy rolkę na kawałki o długościachwiększych o 2cm niż rozstaw krokwi. Ocieplajmy zawsze w dwóch warstwach, jednawarstwa prostopadle do drugiej. W ten sposób unikniemy liniowych mostkówtermicznych. Należy przyjąć, że grubość izolacji dachu powinna wynosić minimum30 cm, co zresztą potwierdzają polscy eksperci.

Dom musi oddychać

Dachskośny musi być wentylowany (wloty i wyloty powietrza znajdują się w kalenicy iprzy okapie). Jeśli wykonawca zapomni o wentylacji, w naszym domu może pojawićsię grzyb i pleśń. Stosujmy zawsze paroizolację pod izolacją i wiatroizolacjęnad izolacją. Ważną rzeczą jest też zastosowanie odpowiedniej paroizolacji.Ponieważ ciepło ucieka poprzez dach zimą na zewnątrz budynku, a latem napływaono do wewnątrz budynku, izolacja paroizolacyjna powinna mieć zmienny opórdyfuzyjny (zimą wysoki, latem niski). Takie folie są już obecne na polskimrynku – np. ISOVER Vario.

Porady

Trwa ładowanie...

Inspiracje

Trwa ładowanie...